E-tervis

Mis on E-tervis ja kuidas see toimib?

Kõige täpsemat ning ajakohasemat infot saab e-tervise kohta digiloo kodulehelt http://www.digilugu.ee/

Lühidalt öeldes on digitaalne terviselugu ehk digilugu üleriikliku tervise infosüsteemi keskne ja olulisim osa, mis hakkab koondama inimeste tähtsamaid terviseandmeid.

Raviarstile annab digilugu kiire ülevaate patsiendi diagnoosidest, ravimitest ja vaktsineerimistest ning vajadusel on arstil võimalus võrrelda varem läbiviidud uuringuid viimaste tulemustega. Perearstile luuakse võimalus saada kiiresti tagasiside oma nimistu patsientide uuringute tulemustest või nende sattumisest kas kiirabisse või haiglasse.

Digilugu võimaldab arstidel edastada teineteisele ravi käigus tekkivaid dokumente ning pakub arstile aegkriitiliste ja isiku üldandmete päringu võimalust. Infosüsteem talletab patsiendi meditsiinilise ajaloo ja võimaldab konkreetse patsiendi raviarstidel sellega vajadusel tutvuda. Kõik digiloo andmed on ka patsiendile igal ajal kättesaadavad.

Isikustamata (anonüümsel) kujul saab tervise infosüsteemis olevaid andmeid kasutada statistikaks, arstiabi tõhustamiseks ja ravikvaliteedi hindamiseks ning teadusuuringuteks.

Mida ma pean tegema, et E-tervisesse andmeid edastada saaks?

1) Peate sõmima e-tervise liidestuslepingu;
2) E-tervisesse andmete edastamiseks tuleb teise sammuna asutuse esindajal ennast ning enda asutuses töötavad päringuõigusi vajavad isikud registreerida portaalis TTO-MISP. Juhend õiguste andmiseks portaalis https://misp2.digilugu.ee/misp2/login.action;jsessionid=A20AAF88459A8A70A7F3F112508F80BA
2) Kasutajad peavad e-tervisega suhtlemiseks olema autentinud ennast ID kaardiga.

Millised andmed tuleb E-tervisesse hakata edastama?

Digilukku tuleb esialgu edastada:
töövõimetuslehed;
retseptid;
ravi puudutav info (v.a. arved).

Millised andmed E-tervisest pärida saab ja kuidas seda teha?

Digiloost saavad hambaarstid praegu infot väljastatud töövõimetuslehtede ja retseptide kohta.

Millal E-tervis kohustuslikuks muutub?

Tõõvõimetuslehtede ja retseptide edastamine E-tervisesse on kohustuslik alates 1. jaanuar 2009.

Mul puudub liidestusleping E-tervisega. Kuidas seda teha?

Kõige ajakohasema info liidestumise kohta saate E-tervise kodulehelt

Alltoodud tekst on seisuga 18.11.2009 kopeeritud E-tervise kodulehelt.

LIIDESTUMISE INFO

Liidestumine Tervise Infosüsteemiga algas augustis 2008, kui sõlmiti esimene liidestusleping. Liidestustegevused on muutunud aktiivsemaks seoses aasta lõpu lähenemisega ning seoses sellega ka tervishoiuteenuse osutajate kohustusega täiendada oma asutuse töökorraldust selliselt, et olla täielikult valmis andmevahetuseks Tervise Infosüsteemiga alates 1. jaanuarist 2009.a.

Kohustus sõlmida liidestusleping Eesti E-tervise Sihtasutuse kui Tervise Infosüsteemi volitatud töötlejaga ning alustada andmevahetust Tervise Infosüsteemiga tuleneb kolmest olulisest õigusaktist:

Tervishoiuteenuste korraldamise seadus
Tervise Infosüsteemi põhimäärus
Sotsiaalministri määrus nr 53 Tervise infosüsteemi edastatavate dokumentide andmekoosseisud ning nende säilitamise tingimused ja kord.

Vajalikud tegevused Tervise Infosüsteemiga liidestumisel:

Asutuse juur-OID-i registreerimine ja OID-i halduri määramine.
Liidestuslepingu sõlmimine.
Delikaatsete isikuandmete töötlemise muudatuse registreerimine Andmekaitse Inspektsioonis. Vastava avalduse leiab Hammas kodulehelt.
Tehnilised tööd asutuse infosüsteemi liidestamiseks Tervise Infosüsteemiga.

Selleks, et Teie jaoks lihtsustada liidestustegevusi, valmistame soovi korral ette asutuse juur-OID-i registreerimise taotluse ning seejärel ka liidestuslepingu. Selleks vajame Teilt järgnevaid andmeid:

Asutuse rekvisiidid:
Asutuse juriidiline nimi
Asutuse esindaja nimi (lepingu allkirjastaja)

Asutuse juur-OID registreerimiseks:
Asutuse OIDi halduri nimi, isikukood, e-posti aadress, telefoninumber. Asutuse OID-i haldur on isik, kes vastavalt oma asutuse sisemisele struktuurile loob asutuse alam-OID-id ning haldab neid Eesti E-tervise Sihtasutuse OID keskuses.

Liidestuslepingu kontaktisik (isik, kellega toimub edasine suhtlemine Tervise Infosüsteemi küsimustes):
Kontaktisiku nimi, e-posti aadress, telefon.

Liidestuslepingu allkirjastamine:
Kas Teie asutusel on võimalik lepingut allkirjastada digitaalselt?
Või soovite lepingut allkirjastada paberkandjal?

OID-taotluse ning liidestuslepingu ettevalmistamiseks vajalikud andmed palun saatke e-posti aadressile abi@e-tervis.ee. Seejärel vormistame dokumendid ning saadame need Teile allkirjastamiseks kas digitaalselt või paberkandjal (vastavalt Teie võimalustele).

Kui Teil tekib küsimusi või vajate lisainfot, siis pöörduge E-tervise kasutajatoe poole abi@e-tervis.ee või telefonil 6 943 943.